فرشته ی دیوانه

درست وقتی هشت ساعت فکر بی پایان و کاتوره ای و بلاتکلیف رو می خوای سر و سامان بدی. کاری که از جمع کردن انبار بابا هم سخت تره. سوالی که جواب ندارد. سوالاتی به قدمت عمر بشری خودت، یعنی همین شش هفت سال اخیر، از وقتی فهمیدی کی به کیه. سوالاتی مال همین حوالی که جوابشان گاهی به سادگی بابا آب داد است و گاهی به پیچیدگی نا ممکن، که مغزت سوت می کشد، ارور می دهد و تنها کاری که از دستت برمی آید ری استارت است. سوالاتی که انگار همه جوابش رو می دانند به جز تو. کارهایی که انگار برای همه آسان است الا تو. زخم هایی که، فقط در چهره کسانی دیده ای که نزدیکشان شدی، ولی انگار از دور که نگاه می کنی هیچ کس زخمی نمی شود. انگار اسرار مگو ست. انگار همه می خواهند در تلاشی تلخ به خود و دیگران بگویند همه چیز طبیعی و منطقی و خوب است. این منطق اما به هیچ کار من نیامد. هیچ گاه دستم را نگرفت، خاک لباسم را نتکاند، دست روی شانه ام نگذاشت. شاید من نباید با خودم انقدر بحث کنم. باید به خودم بگویم خون خودت کثیف نکن، آدم نفهمی ست اصولا. شاید باید بقیه را بگذارم جلوی خودم زخم هایشان را نگاه کنم، بکوبمشان، بزنمشان، حرفم را با پتک و پیچ گوشتی و دلر بکنم توی مغزشان و هر وقت اقرار به توافق با من کردند خیالم راحت شود که خوب، پس طبیعی است. شاید هم یکی را بگذارم جلوی خودم حرف بزنم و وقتی جمله ام تمام شد نگاهش را از اکسیپیتالم بیاندازد به چشمهایم بگوید ببخشید دوباره بگو حواسم نبود. می شود حتی بعضی ها را گذاشت و حرف زد .... اوه نه این بعضی ها را اصلا نمی شود. می شود با بعضی ها را گذاشت step-by-step اصول را توضیح داد و بعد گذاشت نظر بدهند، بعد اگر نظرشان با تو یکی نبود، دوباره از اول همه چیز را برایشان توضیح داد، و اگر باز هم نفهمیدند گفت این ها اصلا اصول را هم نمی فهمند. می شود زنگ زد به بعضی ها گفت هی فلانی ببینمت بعد بگویند آره من هم دلم برایت تنگ شده و گوشی را قطع کنند. می شود رفت بعضی ها را دید که زیر همین سنگی که در حال فرود روی توست خرد شده اند و بعد به حالشان گریه کرد تا مشکل خودت را فراموش کنی و تسکین بیابی. می شود حتی خدا را بگذاری جلویت و هی برایش توضیح دهی و سوال کنی و بعد تا هر وقت دلت خواست منتظر جوابی باشی. ولی می دانی آخر از همه می روم جلوی آینده می نشینم زل می زنم توی چشمهای آدم احمقی که آن تو نشسته و می گویم فقط یک بار دیگر ازت می ‍رسم مثل آدم جواب بده. آدم هم که نشدی ‍بعد یک نگاه عاقل اندر سفیه بکنی و بگویی این هم از رفیق. می شود حتی گوشی را برداری بروی توی صفحه sms، چند ثانیه مکث کنی و بعد یادت بیاید چند هزار بار این سوال را پرسیده ای. و گوشی را پرت کنی روی تخت....

 

من یک زمانی کوهنورد بودم. یکی دوبار که افتادم قل خوردم تا کوهپایه، یکی دوبار که دوباره راه افتادم بروم کوه و به بیست متر نرسیده نفسم از چشمانم زد بیرون و یکی دوبار که شک کردم کلا کوه به چه دردی می خورد بالا رفتنش و اصولا آدم باید از لحظه بودن استفاده کند... همین ها شد که دیگر اسم کوه و کوهنوردی و استقامت و تلاش و هر مزخرفات دیگری می آید تمام استخوان هایم می لرزد، چشمانم را می بندم دستانم را می گذارم روی گوشهایم و سعی می کنم به دریا فکر کنم!

 

گفتم دریا. من از اول هم دیوانه بودم! ولی یادم می آید یک زمانی بود که دیوانه نبودم ها. حتما بوده. باید بوده باشد.

 

لطفا یکی بگوید من چه غلطی بکنم. یکی بگوید من کجایم. کسی مرا ندیده است؟ زجر مزمن؟ فکر مزمن؟ بحران مزمن؟ سوال مزمن؟

می دانی هزار بار هم ببینی حس کنی که طناب به کمرت بسته ای باز هم در bunjee jumping وقتی بوی خاک با سرعتی نفس بر به مشامت نزدیک می شود، طعم خاک را در دهانت حس می کنی و مطمئن نیستی با مغز متلاشی نمی شوی کف جاده. چون نمی توانی طناب را فرموله کنی. چون طناب جزء تو نیست. چون یک طنابی باید باشد وگرنه نفله ای. چون بودن یا نبودن طناب دست تو نیست.

 

میگوید دراورت خالیه! اخم می کنم می پرم وسط حرفش که دراور من خالی نیست! اگر خالی بود که اینجا نمی گذاشتمش. هی هر دفعه می گویی دراورم خالیه. اصلا چه کار داری به دراور من. دلم می خواهد. اگر وسایل دیگه بگذارم توی اتاقم دراور رو کجا بذارم. دست از سرم بردار. نمی خوام. برو بیرون.........!!!!! دراور خیلی چیز مهمی می شود وقتی اعصاب نداری!

 

وای که چقدر دلم می خواهد تمام عضلاتم را رها کنم بگذارم با مغز بخورم زمین. یا کسی می گیرد دستم را یا نمی گیرد دیگر. از حدودی ایستادن متنفرم!!!!!!!!!!

 

نگران نباش اگر نمی دانی با من چه کار کنی. کاملا درکت می کنم! گیر بد آدم دیوانه ای افتاده ای. شاید یک فرشته ی دیوانه!!!!!!!

/ 4 نظر / 22 بازدید
لیلیکا

بغرنجی...بغرنج.. آنت من!! شاید بدترین کامنتی که میتونستم برات بذارم همین بود..

لیلیکا

دیوانه؟ یعنی چی؟؟؟؟؟؟ یادم رفته معنیش رو.... انقدر این روزها همه به هم و به خودشون میگویند "دیوانه" دیگر معنیش خیلی دست دوم شده..گنگ شده..اصلا بی معنی شده! چه میدانم یعنی بی عقل بی عقل تو باشی..من باشم..بقیه می شوند عاقل! دنیای خوبیست!

لیلیکا

نهههههههه بی عقل من نیستم عاقل هم که از اون حرفهاست! می مانم این وسط! اوووووووووووووفففف...از این بینابینی متنفرمممممممم (از این حدودی ایستادن متنفرممممممم) بالاخره خدا! یا عقلم رو کامل کن یا یا... نه حتی جرئت ندارم ازت بخواهم همین نیم جو شبه عقل رو ازم بگیری

لیلیکا

فرشتهههههه فرشته دیوانه!! ولی من اسمم را میگذارم: شیطان دیوانه!!! با این که میدانم فرشته درونم با شنیدن این حرف چه ززززجری میکشد.. منو ببخش فطرت! شیطانی شده ام(؟!) ..جهنمی شده ام روزگار یادم نیست..